Divadlo Tábor zrekonstruovalo jeviště

Divadlo Tábor zrekonstruovalo jeviště téměř za 58 milionů Kč.

Vedení Divadla Oskara Nedbala (DON) v Táboře, jehož zřizovatelem je Jihočeský kraj, úspěšně završilo v prosinci 2024 náročnou rekonstrukci jevištních technologií a další stavební úpravy v hodnotě bezmála 58 milionů Kč, v účetních číslech přesně za 57.914,244 Kč.

O náklady se stejnou měrou podělily Jihočeský kraj jako zřizovatel divadla a město Tábor jako majitel historické divadelní budovy, tzv. malého sálu.

Hlavní část rozsáhlé rekonstrukce se uskutečnila od června do listopadu. Unikátní divadelní scéna se dvěma hledišti a jedním jevištěm získala moderní divadelní technologie, kterými disponuje jen několik českých divadel (Brno, Karlovy Vary). Investice přinesla mj. 24 kusů motorových tahů (jeden o nosnosti 400 kg), novou inspici (technicko-organizační dozor nad průběhem představení), audiovizuální technologie, světelný park a nakládací plošinu s vjezdem z Divadelní ulice.

Ředitelka DON Linda Rybáková neskrývá z modernizace technologií nadšení. „Také ale připouštím jemné obavy. Nové technologie jsou velmi sofistikované, technici procházejí školením. Už se těšíme, jak všechno vyzkoušíme v plném provozu. Nutno říct, že i pro divadla, která u nás budou hostovat, jsou naše špičkové technologie novinkou,“ uvedla ředitelka. První větší zatěžkávací zkouškou byl balet Popelka 13. prosince 2024. Další testy veškeré techniky přijdou na řadu v lednu u velkých divadelních inscenací.

Stavbu pochválil starosta Tábora Štěpán Pavlík. „Chtěl bych ocenit spolupráci s Jihočeským krajem. Jako jsou jevištní technologie skryté zrakům diváků, ale představení se bez nich neobejde, tak i soulad v přípravě společné investice dvou veřejných institucí je pro realizaci nutný a není jednoduchý. Ale městský i krajský tým vše zvládly plynule a bezvadně,“ uvedl starosta.

Za největší bonus dokončené investice ředitelka považuje značný úbytek těžké fyzické práce techniků. Divadelní dramaturgie se už také nemusí ohlížet na to, zda jevištní tahy, které měly dříve malou nosnost, udrží těžkotonážní scénografie. „Řadu představení jsme z těchto důvodů do Tábora nemohli přivézt. Tento nedostatek nová investice odstranila,“ pochvaluje si ředitelka.

Na rekonstrukci se divadlo připravovalo tři roky. A právě pečlivá projektová příprava se mu vyplatila. Stavba proběhla bez zakolísání. Vzornou práci odvedla zhotovitelská firma GRADIOR TECH z Brna.

V prosinci dělníci dokončovali úpravy dvojích vrat u nové nakládací plošiny. Jedny vrata, plastová, jsou rolovací, druhá, z hliníku, jsou posuvná po vnější zdi divadla. „Odhaduji, že až ze sedmdesáti procent hodně ulevíme dopravě v Divadelní ulici. Dodávka nacouvá do vjezdu a plošina ho vyveze na úroveň jeviště, kde proběhne snazší vykládání a nakládání kulis,“ popsala Linda Rybáková. Pokud ale kulisy přijedou větším nákladním autem, musejí se i nadále vykládat z úzké ulice, což je velmi stresující.

Z vlastních provozních peněz divadlo ještě pořídilo nové opony a jeviště nechalo vymalovat načerno. Tmavé stěny výrazně zvyšují atmosféru a prožitky při představení. Za posledních 7 let DON proinvestovalo zhruba 100 milionů Kč. Další větší zásah chystá ředitelka na rok 2026. Půjde o rekonstrukci velkého sálu pro 650 diváků zhruba za 45 milionů Kč z peněz Jihočeského kraje.

Zdroj a foto: Město Tábor

,
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments